Aký je rozdiel medzi striekanou a fúkanou izoláciou

Aký je rozdiel medzi striekanou a fúkanou izoláciou

Aj keď sa slová „striekaná“ a „fúkaná“ môžu na prvý pohľad zdať podobné, v oblasti izolácie stavieb majú veľmi odlišný význam. Obe techniky zatepľovania sú moderným riešením so svojimi vlastnými výhodami. Avšak, líšia sa vo svojom zložení, vlastnostiach a spôsobe aplikácie.

Prvým významným rozdielom je spôsob aplikácie. Pri fúkanej izolácii sa materiál na miesto dopravuje zo zásobníka pomocou hadice a prúdu vzduchu. Na druhej strane, striekaná izolácia sa skladá z dvojzložkovej PUR peny, ktorá sa mieša v špeciálnej pištoli. Je dôležité dodržať viacero podmienok, aby výsledná zmes splnila stanovené požiadavky. Preto nie je možné aplikovať striekanú izoláciu za všetkých podmienok. Naopak, fúkaná izolácia nie je citlivá na podmienky – jej vlastnosti zostávajú rovnaké bez ohľadu na počasie alebo ročné obdobie.

Kde môžete využiť striekanú a fúkanú izoláciu?

Rozdiely sú aj v tom, kde sa dajú jednotlivé typy izolácie využiť. Možnosti aplikácie fúkanej izolácie sú obmedzenejšie. Využíva sa takmer výhradne na izolovanie rôznych typov striech a stropných konštrukcií. Má jemnejšiu a menej pevnú štruktúru, takže nie je vhodná na vyššie zaťaženia.

Striekaná izolácia v tomto smere ponúka viac možností. Tvorená môže byť tvrdou, polotvrdou alebo mäkkou penou, pričom každý typ má špecifické vlastnosti. Niektoré druhy sa dajú aplikovať nielen v rámci stropných konštrukcií, ale aj podláh či fasád, keďže znesú väčšiu záťaž.

Vplyv na životné prostredie

Kým fúkaná izolácia je vyrábaná z materiálov prírodného pôvodu, striekaná pozostáva výhradne z chemických zložiek, ktoré navzájom reagujú. Hlavným rozdielom je teda možnosť recyklácie. Kým fúkaná izolácia sa dá jednoducho recyklovať, striekaná predstavuje vyššiu environmentálnu záťaž. PUR pena sa totižto v prírode prirodzene rozkladá približne 1000 rokov.

Viacero možností materiálov

Fúkaná izolácia môže byť vyrobená zo sklenených či drevených vlákien, čadičovej minerálnej vlny alebo celulózy. Teda, viete si vyberať z viacerých materiálov. Striekaná izolácia pozostáva výhradne z PUR peny, ktorá však dokáže mať rôzne modifikované chemické zloženie. To ovplyvňuje jej finálne vlastnosti.

Akustická izolácia

Kým po stránke tepelnej izolácie môže mať fúkaná a striekaná izolácia veľmi podobné vlastnosti, rozdiely nastávajú v oblasti schopnosti pohlcovať hluk. Minerálne vlny sa približujú koeficientu akustickej absorpcie 1, teda dokážu pohltiť takmer všetok hluk.

PUR pena je v tomto smere o niečo horšia – tvrdšie typy majú koeficient pohltivosti okolo 0,3, mäkšie 0,6 – 0,7. Pokiaľ bývate v blízkosti cesty alebo iného zdroju hluku, fúkaná izolácia môže byť lepšou voľbou.

Odolnosť voči ohňu

Striekané izolácie sa vyznačujú horšou odolnosťou voči požiaru. Spadajú do kategórie E alebo F, teda medzi horľavé materiály. Samozrejme, ich horľavosť je možné eliminovať dodatočnými prísadami, respektíve, konštrukčnou úpravou podkladu. Napríklad, využitím špeciálnych sadrokartónových dosiek.

Fúkaná izolácia sa radí do kategórie A1, čo znamená, že je prirodzene nehorľavým materiálom. Dá sa preto bezpečne aplikovať aj v blízkosti komína, prípadne iného zdroja tepla.

Rozdiely v cene

Vďaka tomu, že fúkaná izolácia má v niektorých oblastiach lepšie vlastnosti, je obvykle drahšou voľbou. Jej benefity však rozhodne stoja za dodatočnú investíciu. Kvalitne aplikovaná striekaná izolácia však taktiež rozhodne nie je zlým riešením. Práve naopak. V mnohých prípadoch môže byť výhodnejšia.

Ktorý druh izolácie bude najvhodnejší pre vašu konkrétnu nehnuteľnosť? Na túto otázku vám radi odpovedia naši odborníci. Stačí nás kontaktovať!