Pena s otvorenými bunkami

Pena s otvorenými bunkami je jedným z dvoch základných typov polyuretánovej peny
a výborným materiálom na izoláciu podkrovia alebo stropu.

Systémy s otvorenými bunkami – stručná materiálová charakteristika

Pena s otvorenými bunkami je ľahký, bezpečný a predovšetkým účinný tepelne izolačný materiál. Aplikuje sa striekacou metódou. Stojí za to pamätať, že pracovná plocha musí byť riadne pripravená na to, aby bola pokrytá týmto materiálom. Pred začatím tepelnoizolačných prác je tiež vhodné vykonať skúšku priľnavosti.

Ako vzniká pena s otvorenými bunkami?

Veľmi zjednodušene povedané: systém vzniká po zahriatí a následnom zmiešaní živice (polyolu) a tvrdidla (izokyanát). Obe tieto zložky sa navzájom spájajú iba počas striekania. To znamená, že pred aplikáciou nie je pena s otvorenými bunkami v jednom sude, ale v dvoch samostatných nádobách.

Pena s otvorenými bunkami – vlastnosti

Štruktúra peny s otvorenými bunkami sa dá ľahko prirovnať k špongii. Jednotlivé bunky alebo bublinky v špongii sú navzájom spojené. V pene je to podobné. Áno, určite je tuhšia ako štandardná špongia. Je tiež vetruodolnejšia a paropriepustná a menej savá ako pružná špongia. Taktiež lepšie izoluje – akusticky aj tepelne. Navyše po nástreku objem tohto materiálu rapídne zväčší, vďaka čomu tesne vyplní všetky voľné miesta a účinne bráni vzniku tepelných mostov.

Pena s otvorenými bunkami – aplikácia a cena

Penová izolácia s otvorenými bunkami sa používa predovšetkým v podkroví, stropoch a vnútorných stenách. Tento spôsob tepelnej izolácie sa používa aj na stropoch a v interiéroch priemyselných objektov – hál, výrobných budov, skladov. Teda všade tam, kde pena nie je priamo vystavená vlhkosti alebo slnečnému žiareniu.

Trhová cena tejto služby zateplenia podkrovia penou s otvorenými bunkami sa nakoniec určí s aplikátorom. Služba pozostáva z produktu a aplikácie. V závislosti od provincie, náročnosti investície sa môže vybraný produkt líšiť v každom zvažovanom prípade. Pri veľkých investíciách môže cena klesnúť. Zasa platí, že čím väčší objem práce (napr. upratovanie a zabezpečenie miesta), tým viac môže narásť cena.

Pena s otvorenými bunkami – zhrnutie

Striekanie peny s otvorenými bunkami je rýchly, relatívne lacný a efektívny spôsob tepelnej izolácie podkrovia, stropu alebo vnútorných priečok.